A Fabia WRC-t a Skoda Octavia WRC utódjaként fejlesztették ki, amellyel az autógyártó négy szezont vett részt a Rallye-világbajnokságon. A Fabia WRC új fejezetet képvisel a Skoda Motorsport részlegének életében. Az Octavia-val ellentétben a Fabia sokkal kisebb karosszériával rendelkezett, ami szűk pályákon előnyt jelentett. A Fabia WRC homologizációját 2003 nyarán hajtották végre. Azonban a modell számos műszaki kihívással nézett szembe sikerének útján. 2005-ben a gyár elkészítette a Fabia WRC Evo II-t, egy olyan modellt, amelynek új első lökhárítója, szárnya és jelentős változások voltak az erőegységben. Az Evo II módosított turbótöltőket kapott, új kipufogórendszert és javított tömegeloszlást.
A Fabia WRC legnagyobb sikere Walesben Colin McRae-nek sikerült elérni. Ausztráliában, ahol a harmadik helyen állt, sajnos egy szerencsétlen kuplungcserét követően ki kellett vonulnia a versenyből. A 2005-ös szezon után a Skoda Motorsport visszavonult a Világbajnokságról, de a Fabia WRC továbbra is magán csapatok kezében versenyzett. 2006-ban és 2007-ben Jan Kopeckýnek sikerült ötödik helyen végeznie az aszfalt pályákon, Spanyolországban és Németországban. Összesen 24 Fabia WRC egységet gyártottak. Az eredmények szempontjából az autó eleinte nem erősítette meg sportambícióit. Azonban a Fabia WRC értékes tapasztalatokat nyújtott a Skoda Motorsport csapatnak, segítve a versenyautók új generációjának fejlesztési megközelítésének meghatározásában. Ez nyilvánvalóvá vált a második generáció Fabia fejlesztésében az S2000 kategóriához.
A képeken látható a Fabia WRC a 7-es karosszériaszámmal. Az autó bemutatkozott 2003-ban az ausztrál versenyeken, Didier Auriol irányításával. Debütálási szezonjában Didier szintén részt vett a Fabia-val a Rallye San Remo és az English Rallye versenyeken. A 2004-es szezonban az autót Toni Gardemeister kezébe adták. Jan Kopecký is átvehette a kormányt ugyanebben az évben Spanyolországban. 2007 után a Fabia WRC magán csapatokhoz került, és az év végén Eugene Donnelly kezébe jutott Írországban. 2010-ben visszatért az európai talajra, egészen 2022-ig, amikor a C&M Motorsport átvette a Fabia WRC-t.
Az ilyen sok év intenzív verseny után az autó teljes felújításra szorult. A C&M Motorsport vállalta a feladatot. A legnagyobb dilemma az volt, hogy az autót aszfalt vagy murvás specifikációra építsék-e. Végül az aszfalt specifikáció mellett döntöttek, és a tervezést 2003-ból vették át, amikor Didier Auriol az Rallye San Remo-nel indult. Bár akkor csak a 12. helyen végzett, a legjobb autók és versenyzők között való versengés, mint Grönholm, Burns, Duval, Mäkinen, Hirvonen, Solberg, Loeb és Sainz, igen nagy teljesítmény volt. A felújítást nagy figyelemmel a részletekre végezték.
Az autó motorházteteje alatt egy feltöltött négyhengeres kétliteres motor található, hengerenként 5 szeleppel, az 1.8T egységen alapulva. Egy Garrett TR30R turbófeltöltő egy 34 milliméteres restrictorral korlátozza a teljesítményt 300 lóerőre. A teljesítmény eléréséhez extrém időjárási viszonyok között is a hűtőközeg-vízzel való permetezés szükséges. Természetesen az autó rendelkezik egy anti-lag rendszerrel is a turbó késleltetés elnyomására. Az egymást követő 6 fokozatú sebességváltó három aktív differenciális segítségével kapcsolódik mind a négy kerekhez. Az első differenciál és az összekötő tengely differenciális együtt található a sebességváltó burkolatában. Minden differenciált elektronikusan vezéreltek akkoriban. Az autó utasterét nem lehet összehasonlítani azokkal a szériaváltozatokkal, amelyeket sokan ismernek. A kabinteljesítmény elosztása a specifikáció szerint 1230 kilogrammot nyom.
A C&M Motorsport Fabia minden elvárást teljesít még a legigényesebb rallye rajongóktól is. A jövendőbeli tulajdonos vagy gyűjtői darabként tarthatja a garázsban, vagy használhatja olyan eseményeken, mint a Rallye Legends vagy a Goodwood-i történelmi autóversenyek, vagy akár helyi versenyeken is. Ez az autó valódi rallye történelem darabja, és most tökéletes eredeti állapotban van, ahogy 2003-ban elhagyta a gyárat. Az autó pontos ára sajnos nem áll rendelkezésre. Csak a komoly vásárlók tudják megtudni az összeget. Bár a Fabia WRC nem gyűjtött címeket vagy trófeákat, valami sokkal értékesebbet hozott – tapasztalatot. Ennek köszönhetően a Skoda Motorsport részleg ma már világszerte ismert, és követhetjük a modern Fabia RS Rally2 sikereit a világbajnokságok pályáin.
Szöveg: Mateo
Fénykép: C&M Motorsport